—Monetáris világgazdaság:A pénzügyi szektor „önálló életre kelt”, és ma már a termeléstől részben elszakadva saját törvényei alapján működik.
—Pénz:Nehéz meghatározni. Tágan értelmezve a pénz bármi lehet, amit általánosan elfogadnak termékekért és szolgáltatásokért. A pénznek három fő funkciója van:kereskedelmi közvetítő, értékmérő és kincsképző.
—Készpénz: A bankjegyek és a hozzá tartozó érmék együttesen alkotják.
—Bankszámlapénz: Elektronikus kereskedelemben használatos. A készpénzt helyettesíti.
—Infláció:Tartós árnövekedés.
—Valuta: Idegen országok pénznemei.
—Deviza: A nemzetközi pénzforgalom fizetőeszközeinek gyűjtőneve.
—Konvertibilitás: Szabadon átváltható valuta.
—Valutaárfolyam: Megmutatja, hogy mennyit ér egyik valuta a másikhoz képest.
—Értékpapír: Olyan speciális okiratok, melyek birtokosai pénzbeli követeléssel léphetnek fel az értékpapír kibocsájtójával szemben.
—Pénzpiac: A rövidtávú ügyletek lebonyolítója.
—Tőkepiac: Hosszú távú ügyletek lebonyolítója.
—Értéktőzsde: Az értékpapírok piaca.
—Bróker: Tőzsdeügynök
—Árfolyam: A részvények árának folyamatos változása.
—Tőzsdeindex: A világ tőzsdéin különböző indexeket képeznek a befektetők jobb és közérthetőbb tájékoztatása céljából.
—Bank: A pénzpiacok legfontosabb intézményei. A pénzforgalommal és bizonyos értékpapírok forgalmazásával foglalkozik.
—Hitel: Bankok kölcsöne, amelyet vissza kell fizetni a kamattal együtt.
—Kamat: A hitel ára. Kamatot kap a bank azon ügyfele is, aki pénzét nála helyezi el.
—Tőzsde: Értékpapír piac.
A gazdasági élet szerkezete, mutatói
Termelés: Az a gazdasági tevékenység, amelynek során az ember kitermeli a természet javait, majd átalakítja azokat a szükségletei szerint, és eljuttatja a fogyasztóhoz (szállítja, eladja). A termelés magában foglalja a használati értéket előállító munkát (csomagolás, karbantartó tevékenység) és a természeti folyamatokat (növény növekedése, beton megszilárdulása).
Termelőerő: A termelés tárgyi és személyi tényezőinek együttese. Magában foglalja a termelési eszközöket és a termelésben részt vevő embert a maga szaktudásával, tapasztalataival – beleértve a fizikai munkát, szellemi munkát végző embert (pl. a mérnököt) is.
Fogyasztó: A fogyasztó megvásárolja a termelés eredményeit (nyersanyagot, kész termékeket) a számára szükséges élelmiszereket,szolgáltatásokat a kereskedelem közvetítésével a felhasználóhoz juttatja.
Humán erőforrás: Emberi munkaerő. Napjainkba egyre nő a jelentősége. A hatékonyságot minden gazdasági ágra egyre inkább a munkavállalók adottságai (képzettség,tudás,tapasztalat) és a munkaerő költségei határozzák meg.
Bruttó hazai termék (GDP): Az adott országban 1 év alatt előállított új termékek és szolgáltatások összértéke
.
Bruttó nemzeti termék (GNP): Az adott ország állampolgárainak tulajdonában lévő vállalkozások által előállított termékek és szolgáltatások összterméke.
Primer szektor: mezőgazdaság: állattenyésztés, növénytermesztés, halászat, vadászat. Legősibb foglalkoztatási típus. A társadalom fejlődése során átvándoroltak a következő szektorokba.
Szekunder szektor :ipar. az emberek többsége iparral foglalkozik ebben a szektorban.
Tercier szektor :szolgáltatás:gazdasági, társadalmi igények kielégítése:
társadalmi szolg.:oktatás, egészségügy, közigazgatás, rendőrség, hadsereg, állami apparátus/adminisztráció
Quartener szektor: K+F kutatás és fejlesztés
Infrastruktúra: mint a szolgáltatások része- azoknak a háttérfeltételeknek az összessége, amelyek a gazdaság többi ágazatának működéséhez, a kultúrált életvitelhez szükségesek (pl. oktatási, egészségügyi intézmények, a közműszolgáltatás vezetékei, a telefon- és telekommunikációs hálózat, a közutak és a vasutak, a tömegközlekedés eszközei stb.)
Aktív kereső: Olyan ember, aki aktív munkát végez és azért fizetést kap.
Foglalkozási átrétegződés: Az aktív keresők gazdagási ágak közötti mozgása
+
Gazdasági szerkezet: Azt tükrözi, hogy a javak előállításához mekkora arányban járulnak hozzá a fő gazdasági ágak (szektorok).
Foglalkoztatási szerkezet: Kifejezi, hogy mekkora arányban dolgoznak a ténylegesen munkát végző aktív keresők a gazdaság egyes ágaiban.
Gazdasági szektor: gazdasági ág: mezőgazdaság, ipar, szolgáltatás, kutatás és fejlesztés
A nemzetgazdaságok megváltozott szerepe
1.Nemzetgazdaság: Egy ország gazdaságának egésze. Ágazatai: termelő ágazatok és nem termelő ágazatok.
2.Nemzetállam: Olyan államot jelent, amely népessége összetétele etnikai szempontból homogén. Ez olyan esetben jön létre, amikor egy állam határai egybeesnek a többségét alkotó nemzet etnikai határaival.
3.Nemzetközi kereskedelem: Olyan termékek cserélnek gazdát, amelyeket különböző országokban állítottak elő.
4.Szabad kereskedelem: Az áruk és a szolgáltatások országok közötti zavartalan, vámoktól és egyéb kereskedelmi akadályoktól mentes áramlása.
5.Protekcionista gazdaságpolitika:A hazai termelőket védi a külföldről származó importárucikkek versenyétől. Eszközei a vámok és a kvóták.
6.Vám:Speciális termékadó, melyet fizeti természetes személy, gazdálkodó és más szervezet, aki/amely az ország vámhatárán vámárut átléptet, vámot fizet. A vám az állam költségvetési bevételének részét képezi.
7.Kvóta: Behozatali mennyiségi korlátozások.
8.Embargó: Kereskedelmi zárlat. Meghatározott árucikkek kivitelének tilalma bizonyos államba vagy államokba.
9.Külkereskedelmi mérleg:Áruszemléletű, naturális folyamatokat tükröző kimutatás, amely a valóságos árumozgásokat jeleníti meg. Számbavételi szempont az, hogy az áru áthaladt-e az országhatáron, így ez a mérleg nem tekinthető hagyományos értelemben vett pénzügyi mérlegnek.
10.Cserearányromlás:Annyit jelent, míg az általunk a világpiacra szállított termékek ára -nem ritkán drasztikusan- csökken vagy stagnál, addig a világpiacon általunk vásárlandó termékeké többnyire jelentősen és gyorsan nő.
11.Működő tőke:Ha folyamatos és közvetlen kapcsolat van a befektető és a befektetett tőke között.
12.Liberális gazdaságpolitika:Lényege: az egyéni érdekek előtérbe állítása mellett a liberalizmus eszmerendszere a piac és a gazdasági-piaci versenyek lehető legkiterjedtebb alkalmazása. E versenyben az esélyegyenlőség érvényesül, a korlátoktól mentes piacon a jövedelmek kiegyenlítődnek, egyensúlyi helyzet jön létre a társadalomban, államra, mint gazdasági szabályozóra nincs szükség. Liberalizmus: alapértéke az egyéni szabadság.
13.Privatizáció:: Magánosítás, az állam tulajdonát képező vagyontárgy magánkézbe adása.
+ Liberális gazdaságpolitika más megfogalmazásban: A gazdaság szereplői a piac törvényei szerinte működtetik a gazdaságot (a termelést a kereslet és a kínálat határozza meg). A gazdasági folyamatokba az állam nem avatkozik be. A közösség érdekeivel szemben az egyén érdekeire helyezi a hangsúlyt.
Az adósságválság
Adósság: Az adósnak a hitelező felé pénzben vagy tárgyban meghatározott szolgáltatása.
Hitel: Pénzügyi kölcsön.
Hitelképesség: A bank ügyfelének fizetőképessége és egyéb pozitívan értékelendő tulajdonsága.
Eladósodás: Azadós nem képes fizetni a hitelekkel kapcsolatos tartozásait.
Kőolajválság: 1973-ban az Arab Olajexportáló Országok Nemzetközi Szervezete a kitermelt nyers kőolajhordónkénti árát rövid időn belül közel négyszeresére emelte. Az olajárrobbanás válságot idézett elő a világgazdaságban, és felborította a pénzügyi rendszerek működését is.
Adósságcsapda: Az egyre gyarapodó államadósság egyre kisebb gazdasági teljesítménnyel és állami bevétellel párosul, így az adósságok visszafizetése lehetetlené válik.
Adósságspirál: Önmagába visszatérő, egyre bővülő adósságteher-növekedés.
Átütemezés: Az adós kiegyezik a bankkal, és később fizeti vissza adósságát.
Adósságállomány: Egy gazdálkodó egység egy adott időpontban, a kamatok és költségek nélküli, fennálló összes tartozása.
Adósságválság: Tömeges eladósodás.
Rövid lejáratú hitel: pénzintézettől kapott 1 éven belül esedékes tartozások
Hosszú lejáratú hitel: A pénzintézettől felvett 1 évnél hosszabb futamidejű összeg.
Rögzített kamat: a pénzintézet kötelezettséget vállal arra, hogy a szerződés teljes futamidejére előre meghatározott mérték (kamatláb) használatával számítja az ügyleti kamatot.
Változó kamat: Minden olyan kamatláb, ami nem minősül rögzített kamatnak. A szerződésben az induló kamatláb kerül meghatározásra, valamint azok a tényezők,
melyek függvényében a pénzintézet a kamatláb változásának mértékéről és időpontjáról dönthet.
Mozgásban a világgazdaság
Világgazdaság: Az emberiség legátfogóbb gazdasági egysége. Az áruk, a szolgáltatások, az információ, a termelési tényezők áramlása átlépi az országhatárokat.
Gazdasági pólusok: A világgazdaság szerkezetének két ellentétes pólusa van, a centrum és a periféria.
Adósságválság: Tömeges eladósodás.
Centrum: Azok a területek, melyekben a kapitalista gazdaság legfontosabb elemei (tőke, technika, társadalmi tudás) összegződnek.
Periféria: A fejlődő országok köre. A fejlett országok által irányított globális világgazdasági folyamatoktól nagymértékben függnek, vagy passzív szerepet töltenek be.
Fejlődő országok: A gazdaságilag igen elmaradott és kiszolgáltatott, főképp a volt gyarmati és félgyarmati országok összefoglaló elnevezése.
Fejlett országok: A legkorszerűbb, legjobban fejlődő gazdasági ágazatokban vezető szereppel rendelkező országok. Befolyásuk van a nemzetközi kereskedelemre, a tőke- és pénzmozgásokra.
Működőtőke-export, -import: A gazdaság különböző ágazataiba áramló tőke országhatárokat átlépő mozgása.
Triád: A három centrumterület: az Európai Unió, az USA és Japán.
Gazdasági rendszerek
Gazdasági rendszerek:a gazdaság négy alapvető kérdése,hogy miből,mennyit termeljenek, hogyan állítsák elő a termékeket, és ki kapja meg az előállított javakat. A gazdasági rendszerek azért születtek, mert a különböző társadalmak másként válaszoltak ezekre a kérdésekre . Így másféle szabályokat alkottak a gazdaság működésére.
Hagyományos gazdaság: A fő gazdasági tevékenység a gyűjtögetés és a mezőgazdaság. A javakat a hagyomány elve alapján a közösségvezetői osztják szét. Ma már csak a világ elzárt részein, törzsi társadalmakban élő népeket jellemzi.
Tervutasításos gazdálkodás:Az államhatalom dönti el, hogy melyik termékből mennyit és hogyan állítsanak elő.
Központosított újraelosztás: A termelőeszközök többségét az állam
birtokolja. A megtermelt javakat az állam összegyűjti, és a tervezők javaslatára szétosztják.
Piacgazdaság: A piacgazdaságban a javak, a termelőeszközök többsége magántulajdonban van. Az egyének szabadon rendelkezhetnek felettük.
Profit: A magántulajdon arra készteti az embereket, hogy azt termelésre használják, s az általuk termelt árukat eladják. Így nyereséghez, más szóval profithoz jutnak.
Kereslet: Azok a javak, melyeket a vizsgált személyek különböző árak mellett megvásárolni képesek és hajlandók.
Kínálat: Egy termék vagy szolgáltatás azon mennyisége, amivel a vizsgált személyek, vállalatok rendelkeznek, és azt adott ár mellett eladni is hajlandók.
Szabad árrendszer: a verseny lehetőségét és a piac működését a szabad árrendszer teszi lehetővé. A szabad árrendszer biztosítja, hogy a piacgazdaság „magától működjön”.
Tőke:A termelési folyamatban használt javak gyűjtőfogalma.
Szociális háló: A különféle segélyezési programokat, a munkanélküliség kezelését, a társadalombiztosítás felügyeletét összességében szociális hálónak nevezzük.
Gazdaságpolitika: az állam gazdasággal kapcsolatos céljainak eszközeinek, intézkedéseinek összességét gazdaságpolitikának nevezzük.
Világgazdaság: az emberiség legátfogóbb gazdasági egysége, amelyben az anyagi termelés, a szolgáltatások és a fogyasztás világszinten szerveződik.
Világpiac: a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokat foglalja magába.
A regionális integrációk
Regionális gazdasági integráció: olyan nemzetgazdaságok felett álló, azok együttműködését előmozdító szervezetek, melyeket abból a célból hoztak létre, hogy javítsák a tagországok versenyképességét, lebontsák a piacgazdaság útjában álló, az országhatárok által előidézett akadályokat. (EU)
Szabadkereskedelmi övezet: olyan terület, ahol minden vámot és egyéb, a kereskedelmet korlátozó intézkedést megszűntettek.
Vámunió: szorosabb integráció, mint a szabadkereskedelmi övezet. Tagországok között szabad kereskedelem van, a kívülállókkal szemben pedig egységes vámokat alkalmaznak.
Közös piac: a szabad kereskedelmen túl a tagok biztosítják a munkaerő és a tőke szabad áramlását is, így már korlátozás nélkül lehet termelést is folytatni.
Gazdasági unió: a tagok közös gazdasági politikát folytatnak, közös gazdasági szervezeteket működtetnek, és közös valutát vezetnek be.
Politikai unió: az integráció legmagasabb foka, ami az egyes államok megszűnését jelentené. (még sehol sem valósult meg)
ASEAN: 1967-ben 5 ország részvételével jött létre: Fülöp-szigetek, Indonézia, Malajzia, Szingapúr, Thaiföld.
APEC: Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági együttműködés, 1989-ben jött létre, 21 tagállamának célja a teljes pacifikus térséget felölelő szabadkereskedelmi övezet létrehozása. Tevékenysége szorosan kapcsolódik az ASEAN-hoz.
NAFTA: 1992-ben alakult az USA, Kanada és Mexikó részvételével, célja a tagországok szabadkereskedelmi övezetének megteremtése mely 1994-ben valósult meg.
Európai Unió: a világon a legteljesebb körű, és tulajdonképpen egyetlen valódi, regionális gazdasági integrációs szervezet.
Európai Gazdasági Térség: 2 csoport tagjainak szabadkereskedelmi megállapodása, célja az áru, a szolgáltatások, a tőke és a munkaerő szabad áramlásának létrehozása.
EFTA: Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc laza vámuniója.
CEFTA: lásd EFTA, csak Central European.
Alpok-Adria Közösség: határon átnyúló regionális együttműködés, ilyen szinte kizárólag csak az EU-ban van.
Kárpátok Eurorégió: lásd Alpok-Adria közösség.
Transznacionális vállalatok
1.Transznacionális vállalat: azokat a nemzetközi nagyvállatokat nevezzük transznacionális vállatoknak (TNC), amelyek tevékenysége átlépi az országhatárokat. Leányvállalatokat hoznak létre más országban.
2.Leányvállalat: Az a gazdasági társaság, amelyre az anyavállalat meghatározó befolyást képes gyakorolni.
3.Innovációs központ: A fejlődési szakaszuk legelején lévő kis, technológia-intenzív vállalatok számára nyújt szolgáltatásokat. Az innovációs központ helyet adhat az egyetemekről vagy kutató intézetekből kiváló vállalkozásoknak.
4.,,Kéményes ipar”: Az alapanyagok termelését általában a fejlődő országokba, illetve a nyersanyag és az energia közelébe telepítik.
5.,,Csavarhúzó iparág”: A részegységek gyártását pedig a világon szinte, bárhová elhelyezik, ahol olcsó, de iskolázott könnyen betanítható munkaerőt, továbbá adókedvezményeket találnak.
6.Működő tőke: Ez a pénzügyi szektor szerepének erősödését eredményezi.
6.Globális város: olyan város, amelynek az élet valamely területén kézzel fogható, meghatározó befolyása van. Ez lehet társadalmi-gazdasági, kulturális és politikai.
8.K+F tevékenység: Kutatás-fejlesztés
A nemzetközi tőkeáramlás
Tőke: Tőkének nevezünk minden olyan felhalmozott értéket, amely értéktöbblet szerzését teszi lehetővé tulajdonosa számára. Így a tőke lehet valamilyen áru vagy valamilyen képesség is.
Pénztőke: A piacgazdaságban a legfontosabb tőke a pénztőke. A pénz önmagában még nem jelent pénztőkét, csak akkor válik azzá, ha felhasználása során pénztöbblet keletkezik.
Nemzetközi tőkeáramlás: A pénztőke országhatárokat átlépő mozgása.
Barnamezős beruházások: Egy már meglévő vállalatot vásárolnak meg az államtól privatizáció során vagy másik cégtől.
Zöldmezős beruházások: A teljesen új külföldi vállalatalapítások.
Értékpapír-befektetések: A tulajdonszerzéssel járó nemzetközi tőkemozgások.
Külkereskedelem-helyettesítés: A működőtőke-áramlás elsődleges célja.
Termeléskihelyező tőkekivitel: Az elavult technológiák kitelepítése a fejlődő, de iparosodó országokba.
A világgazdaság globalizációja
Globalizáció: Világszintű egységesedési folyamat. Szó szerinti jelentése: világméretűvé válás.
Olajárrobbanás: 1973-ban az Arab Olajexportáló Országok Nemzetközi Szervezete jelentősen megemelte a kőolaj hordónkénti árát, ez vállalati csődöket, munkanélküliséget és pénzromlást idézett elő.
Logisztika: Elosztás, készletezés, raktározás és szállítmányozás.
Tömegtermelés:
Tömegfogyasztás:
Nemzetközi szervezetek szerepe a világgazdaságban
Nemzetközi valutaalap (IMF): Eredeti feladata az árfolyamok fenntartása és ellenőrzése volt, ma legfontosabb feladata az adósságválság során visszafizetési nehézségekkel küzdő országok hitelezése.
Világbank: A Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank és másik három pénzügyi szervezet gyűjtőneve. Hitelt nyújt azoknak az országoknak is, amelyek gazdasági tevékenységükhöz képest a legjobban eladósodtak.
WTO: Feladata a tiszta piaci verseny, a szabad kereskedelem megteremtése, a piacra jutás megkönnyítése. Közreműködik a kereskedelmi viták rendezésében is.
Civil szervezetek: Céljuk az elesett emberek önzetlen segítése.
ENSZ: Egyesült Nemzetek Szervezete. Célja a béke és a biztonság megőrzése, az alapvető emberi és szabadságjogok tiszteletben tarása, a nemzetek egyenjogúságának biztosítása és együttműködésének elősegítése.
Biztonsági tanács: Az ENSZ döntéshozó szerve, amely a békét és biztonságot veszélyeztető ügyekben hoz határozatot.
OPEC: Olajexportáló Országok Nemzetközi Szervezete. Azzal a céllal hozták létre, hogy az olaj árának esését megállítsák.
OECD: A fejlett országok együttműködését szolgálja. Az Európai Gazdasági Együttműködési szervezet utódja.
Nemzetközi Vöröskereszt: Célja a sebesült katonák jogainak védelme, egészségügyi ellátása volt. Napjainkban a háborúk és természeti katasztrófák áldozatainak megsegítésében működik közre.
Vörös Félhold Társasága: A Vöröskereszt muszlim megfelelője.
Picture for a moment a screen. All the lights are lit up on one side of the screen. Hmmm. That means there's a whole lot of opportunity to bring light to the dark part of the screen.
When looking for the perfect hairstyle, your facial shape should be the primary consideration. Oval shaped faces are typically one-and-a-half times as long as they are wide, and are considered to be the most forgiving facial shape of all. Oblong faces are longer than they are wide, and round faces are mostly even widthwise as well as lengthwise. Heart-shaped faces are like oval-shaped faces but with a sharper chin, and diamond-shaped faces have wider cheek measurements. Finally, triangle-shaped faces have wide jaws and narrow foreheads and chin measurements, and square faces are about as long as they are wide.
[url=http://sharleenda7.tumblr.com ]debt credit [/url]
http://shirleydd3.inube.com/blog/1174474/credit-cards-for-bad-credit-available-with-riders/
https://venitaxa3.wiki.zoho.com/Business-Credit-Cards-for-Bad-Credit.html?atime=1331643609805
[url=http://darronda6.page.tl/Credit-Cards-For-Bad-Credit-Three-Facts-They-Don-h-t-Want-You-To-Know.htm ]credit [/url]
[url=http://www.livelogcity.com/users/johnds5 ]credit score [/url]
[url=http://venitaxa3.wiki.zoho.com/ ]credit score [/url]
[url=http://www.livelogcity.com/users/johnds5/496.html ]easy credit [/url]
Springfield is one of the most beautiful cities in New England with a very pleasant climate. Among the best weekend getaways in New England, if you have children, is the amusement park of Springfield, which is known as the Six Flags New England. It is a theme park, spread over 170 acres and has about 130 rides and shows. A very rare treat awaits the visitors at Springfield at the St. Anne's Church and Shrine. The church has preserved a collection of Russian icons, which are some 200 years old.
The emergence and booming of e-business has a far-reaching influence on modern logistics industry.
[url=http://badcreditcard.jugem.jp ]2012 ncaa tournament bracket [/url]
http://blog.yam.com/creditcardsbadcredit/article/48012102
http://blog.yam.com/creditcardsbadcredit
[url=http://blog.goo.ne.jp/mckburkas ]peyton manning [/url]
[url=http://blog.goo.ne.jp/mckburkas ]ncaa basketball [/url]
[url=http://blog.goo.ne.jp/mckburkas ]a thousand words [/url]
[url=http://badcreditcard.jugem.jp/?eid=1 ]a thousand words [/url]
„ af?id=0B86i8746mYngNjVkOTd lZDktZmUxNi00ZDQ4LTliOTktZ TBiNzhjOTBjMDkz&hl=hu
https://docs.google.com/le
az A-sok tették fel ezt, remélem segít valamit”